Start-upy na Bliskim Wschodzie - dlaczego warto?
Biznes

Start-upy na Bliskim Wschodzie - dlaczego warto?

Kreowanie nowego produktu lub usługi i podsycone dozą adrenaliny nawiązywanie intratnych relacji biznesowych - dla wielu ludzi to clou istnienia start-upów. 

Marzenia i ambicje, wiodą wielu startuperów na zagraniczne rynki. A gdyby tak spróbować swoich sił w biznesie, działając na Bliskim Wschodzie? Dlaczego startupy specjalizujące się w nowych technologiach coraz częściej rozwijają się właśnie tam?

Polski rynek startupowy a Bliski Wschód

Start-upy na Bliskim Wschodzie - dlaczego warto?

Według badań przeprowadzonych w 2019 roku, niemal co trzeci polski start-up kieruje efekty swojej pracy do klientów zagranicznych. Warto podkreślić fakt, że firmy eksportujące swoje produkty i usługi zarabiają więcej i szybciej rosną w siłę. 

Dynamicznie rozwijające się gospodarki Arabii Saudyjskiej i Bliskiego Wchodu wykazują duże zapotrzebowanie na produkty i usługi z zakresu analityki oraz technologii((więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://www.eastanalytics.com/startupy-na-bliskim-wschodzie/ ). Stwarza to pole do działania dla ambitnych, polskich firm chcących osiągać wiele. Tym bardziej, że kraje te wprowadzają liczne ułatwienia dla startupów z zewnątrz.

Kraje Bliskiego Wschodu są otwarte dla firm zagranicznych

Przykładowo, Arabia Saudyjska pokłada wielkie nadzieje w małych i średnich przedsiębiorstwach z zagranicy. Postrzegane są one jako motor do przyszłego rozwoju gospodarczego kraju. Jest to związane z faktem, iż kraj ten stara się uniezależnić od sektora petrochemicznego(więcej informacji na https://www.eastanalytics.com/startupy-na-bliskim-wschodzie). W związku z tym, od kilku lat  intensywnie poszukuje innowacyjnych rozwiązań z dziedziny produkcji oraz wykorzystania energii odnawialnych. Aby przyspieszyć ten proces, rząd wprowadził liczne udogodnienia mające za zadanie przyciągnąć firmy zagraniczne.

 Mowa tutaj o łatwiejszej ścieżce wkroczenia na rynek wschodni oraz o możliwości ubiegania się o pomoc od tamtejszych akceleratorów i inkubatorów przedsiębiorczości. To jeszcze nie wszystko. Startupy mogą korzystać z funkcjonujących tam miast przemysłowych i stref ekonomicznych,  które zostały opracowane tak, aby były jak najbardziej zachęcające dla przedsiębiorców. W ich obszarze można się ubiegać o darmowy transport, czynsz, a nawet uzyskanie dotacji do mieszkania. Najwięcej przyjaznych zagranicznym przedsiębiorcom udogodnień i rozwiązań znajduje się w miastach takich jak Rijad(stolica Arabii Saudyjskiej) i Dżudda. Zaciekawionych, odsyłamy do artykułu https://www.eastanalytics.com/startupy-na-bliskim-wschodzie gdzie znajdziecie więcej informacji. 

Start-up na Bliskim Wschodzie - od czego zacząć?

Załóżmy, że masz już świetny pomysł i chcesz poszukać inwestora w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, lub w Arabii Saudyjskiej. Od czego zacząć? Na co zwracać uwagę? I jak sprawdzić, czy akurat taki produkt/usługa będą interesujące dla inwestorów z Bliskiego Wschodu? Nieoceniona będzie współpraca z wyspecjalizowanymi w tych rynkach firmami konsultingowymi.  Oszacują ryzyko, wykonają  konkurencji jak również będą służyć pomocą w opracowaniu strategii wejścia na rynek wschodni.

Zobacz więcej podobnych postów