Wino jest trunkiem znanym na całym świecie, serwuje się je na każdej uroczystości i jest doceniane. Pomimo faktu, że jest bardzo popularne niewiele osób wie, w jaki sposób powinno się je pić, w jakich kieliszkach. Warto ponadto znać tajniki doboru konkretnego gatunku wina do serwowanych potraw. Wszystkie te informacje i wiele innych można uzyskać na profesjonalnej degustacji wina, którą organizują zaznajomione z tematem firmy.
Przygotowanie się do degustacji wina
Na degustacje wina można wybierać się w pojedynkę, w parze lub z kilkoma przyjaciółmi, czy członkami rodziny. Niektóre atrakcje tego typu organizowane są podczas eventów firmowych, podczas których uczestnicy zapoznają się z ciekawostkami o piciu wina. Im większa grupa, tym lepiej przebiegają degustacje wina, gdyż uczestnicy mogą dyskutować, wymieniać się swoimi odczuciami. Początkowi smakosze powinni zapisywać je na kartkach, aby nie pominąć żadnego ważnego aspektu. Przed rozpoczęciem degustacji dobrze jest się przygotować, w końcu poznawane będą wszystkie niezbędne walory trunku – wygląd, zapach i smak. Na godzinę, dwie przed rozpoczęciem degustacji nie powinno się spożywać dań bogato przyprawionych, niewskazane jest również przejadanie się. Ostre przyprawy prawdopodobnie mogłyby zaburzyć funkcjonowanie kubków smakowych i przekłamać wszystkie smaki wina. Podobnie działa żucie gumy, cukierków miętowych i palenie papierosów. Zawodowi sommelierzy odradzają ponadto używanie mocnych perfum w dniu degustacji, zaburzany jest w ten sposób zapach wina oceniany w drugiej kolejności. Każdy gatunek wina ma swoje niuansy smakowe, które odróżniają je od pozostałych. Dlatego przed przystąpieniem do profesjonalnej degustacji powinno się zjeść neutralny posiłek, koniecznie lekki.
Istota degustacji wina
Wbrew pozorom degustacje wina to nie tylko picie poszczególnych gatunków, to coś znacznie więcej. Poza oceną smaku równie ważne są zmysły wzroku i węchu, do tego potrzebne jest maksymalne skupienie. Funkcjonuje pewien schemat postępowania w trakcie degustacji, które na samym początku tej przygody wypada po prostu znać. Pomimo poczucia, że są skomplikowane warto ich przestrzegać i poznać tajniki tej sztuki. Pierwszym etapem jest ocena tego, co jest widoczne, czyli na przykład koloru, obecności zawiesiny, przejrzystości i struktury wina. Następnym krokiem są wrażenia dotyczące zapachu, tutaj ogromne znaczenie ma wybór właściwego kieliszka. Powinien on zwężać się ku górze, co pozwala na koncentrowanie się wszystkich zapachów tuż przy nosie. Dopiero w ostatnim etapie ocenie podlega smak wina, pozostałości po degustacji może przełknąć lub wypluć do specjalnego pojemnika. Osoby odpowiedzialne za organizację degustacji dbają także o zapoznanie wszystkich uczestników z historią powstawania win, tradycjami z nimi związanych i wielu innymi kwestiami. Podczas spotkania łatwo dojść do wniosku, że wiedza na temat wyjątkowego trunku w postaci wina jest przydatna w codziennym życiu. Tylko znając się na wyborze alkoholu można czerpać nieograniczoną przyjemność z jego picia.