Logistyka kontraktowa jest usługą dotyczącą szeregu operacji prowadzonych na powierzchni magazynowej. Najprościej rzecz ujmując, jest to outsourcing magazynu polegający na udostępnieniu klientowi przez operatora powierzchni magazynowej, na której mogą być przechowywane jego towary. Logistyka kontraktowa to doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą zadbać o profesjonalizm prowadzonych przez siebie działań logistycznych bez konieczności inwestowania pieniędzy oraz osobistego dbania o wszystkie aspekty związane z obiegiem towarów.
Logistyka kontraktowa – na czym polega i jakie usługi obejmuje?
Logistyka kontraktowa jest nowoczesną i chętnie wybieraną przez współczesne firmy usługą, która znacznie upraszcza proces zarządzania towarami. Korzystająca z niej firma nie musi już inwestować własnych środków w zakup lub wynajem powierzchni magazynowej, zatrudnienie pracowników przeznaczonych do zarządzania towarami oraz zajmować się osobiście całym tym skomplikowanym i wymagającym pod względem organizacyjnym procesem. Wszystkie te obowiązki w jej imieniu realizuje bowiem operator świadczący usługi z zakresu logistyki kontraktowej.
Logistyka kontraktowa polega na outsourcingu magazynu oraz związanych z nim dodatkowych usług. W tym modelu współpracy operator logistyczny przejmuje na swoje barki odpowiedzialność związaną za obsługę łańcucha dostaw zapewniając klientowi przestrzeń oraz środki niezbędne do prawidłowego przechowywania oraz dystrybuowania jego towarów. Operator odpowiada za wszystkie operacje związane z towarami klienta, począwszy od ich wyładunku i dekonsolidacji, poprzez kompletację i zabezpieczanie przesyłek gotowych do wysyłki, a kończąc na ich dostarczeniu do odbiorcy docelowego.
Kiedy warto skorzystać z logistyki kontraktowej?
Logistyka kontraktowa jest jedną z najbardziej przydatnych usług dla wszystkich przedsiębiorstw, które zajmują się dystrybucją towarów. Korzystają z niej zarówno producenci, jak i firmy prowadzące sprzedaż wysyłkową, sklepy internetowe i wiele innych. W większości przypadków wynajem własnej przestrzeni magazynowej, zatrudnienie doświadczonych pracowników, zakup sprzętu oraz zdobycie innych, niezbędnych do prawidłowego prowadzenia działań logistycznych zasobów jest bowiem zbyt kosztowne i czasochłonne. Dzięki logistyce kontraktowej firma może natomiast korzystać z tego wszystkiego minimalnym nakładem.
Współpraca z doświadczonym operatorem logistycznym daje także pewność prawidłowej realizacji zadań oraz eliminuje ryzyko z nimi związane. Firmy oferujące usługi z zakresu logistyki kontraktowej posiadają bowiem wszystko, co niezbędne do prawidłowej realizacji powierzonych im zadań. Pozwala to ich klientom na korzystanie z doświadczonych magazynierów, profesjonalnego sprzętu oraz wiedzy i umiejętności, które pozwalają na skuteczną realizację wszystkich zadań.
Logistyka kontraktowa może być realizowana w różnych formach. Najprostszym jej wariantem jest po prostu składowanie towarów, w którym operator udostępnia klientowi jedynie na nie miejsce. Bardziej rozbudowana logistyka kontraktowa obejmuje natomiast kompleksowe usługi, do których należą m. in. transport, dystrybucja i składowanie towarów, zarządzanie punktami sprzedaży, etykietowanie, fakturowanie oraz obsługa postsprzedażowa.