Dress code - czyli jak się ubrać do pracy w biurze?
Biznes

Dress code - czyli jak się ubrać do pracy w biurze?

Zasady ubioru w miejscu pracy informują pracowników, jaki rodzaj stroju jest akceptowalny w środowisku zawodowym. Czasem podział ubioru na ten co dzień i ten biurowy może być niewyraźny i trudny do zdefiniowania.

Co to jest dress code?

Dress code jest wskazówką, czy trzeba ubrać się bardzo elegancko czy można nosić dżinsy, legginsy, t-shirty, bluzy z kapturem i sandały w miejscu pracy, czy nie. Niektórzy ludzie są bardziej skłonni nosić się casualowo, gdy wiedzą, że nie ma ścisłych przepisów biurowych.

Zasady ubioru w biurach dotyczą nie tylko ubrań, ale także tego, co ubranie mówi o pracowniku. Nie tylko powinno być zgodne z wytyczanymi, ale także czyste i niewymięte. To, co zazwyczaj kryje się za całą kwestią dress code'ów, to także sposób kreacji wizerunku i pokazania kultury oraz wartości konkretnej firmy.

W co kobiety i mężczyźni powinny się ubrać do pracy? To pytanie częściowo zależy od firmy, w której się pracuje i co dzieje się w środku: na dworze, w mieście czy w biurze. Nie ma znaczenia, czy ktoś zajmuje się tylko wewnętrznymi obowiązkami czy dzieli się swoimi doświadczeniami z potencjalnymi klientami pod hasłem „Zapytaj naszego eksperta”. Każda z tych grup  – powinna przestrzegać reguł, jeśli takie są.

Dress code - czyli jak się ubrać do pracy w biurze?

Strój biurowy

Zasady dotyczące ubioru są najczęściej opisane w podręczniku zasad HR firmy. Jednak nie każde miejsce pracy ma swój własny dress code, ale są też firmy, gdzie biurowe stroje wyróżniają pracowników. Takim przypadkiem są m. in. banki i hotele.

W przypadku mężczyzn najbardziej powszechnie akceptowanymi stylizacjami są te z koszulą oraz marynarką i eleganckimi butami. Strój może się różnić w zależności od kultury firmy, ale powszechnym kolorem jest granat. Dla kobiet nie ma standardowego munduru, ponieważ niektóre firmy wymagają po prostu czarnych lub granatowych spódnice i spódnic. Jednak inne kolory, takie jak jasnozielony i fioletowy, stają się obecnie coraz bardziej popularne.

Zobacz więcej podobnych postów