Bez wątpienia każdy z nas miał kiedykolwiek kontakt z uszczelką. Narzędzie to jest bardzo przydatne w kontekście zapewnienia szczelności wielu instalacji i nie tylko. Aby jednak zapewnić sprawne uszczelnienie, konieczne jest dobranie elementów o konkretnej specyfikacji i rozmiarach.
Nie inaczej jest w kwestii uszczelnień nawojowych. Asortyment ten po części może nam przypominać taśmę i rzeczywiście jest on z jednej strony samoprzylepny. Nie złączymy nim natomiast żadnych powierzchni, a jedynie przymocujemy solidnie do miejsca, w którym ma służyć przez lata.
Uszczelki piankowe – co o nich wiemy?
Mówiąc o uszczelkach na nawoju, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą standardowe pianki EPDM oraz PE. Mimo wielu podobieństw wizualnych, elementy te w znaczny sposób się od siebie różnią.
EPDM to polimer uzyskiwany wyłącznie z monomerów etylenowo-propylenowo-dienowych. Brzmi to całkiem skomplikowanie, choć w rzeczywistości jest to po prostu otrzymywany syntetycznie kauczuk z domieszką innych, ulepszających go substancji. Uszczelki z niego wytworzone mogą występować w różnych grubościach, a ilość ich zastosowań jest bardzo obszerna. Warto zaznaczyć, że materiał ten jest dzięki domieszkom odporny na działanie różnego rodzaju kwasów, promieniowania UV, olejów i wysokiej temperatury. Doskonale sprawdzi się w kwestii niwelowania drgań oraz zabezpiecza przed przedostawaniem się powietrza, kurzu i wilgoci.
Pianka PE to artykuł wykonany głównie z polietylenu. Jego cena jest z reguły niższa niż w przypadku wcześniej omawianych pianek EPDM. Spowodowane jest to głównie mniejszą liczbą zastosowań, okrojonych wyłącznie do izolacji termicznej i akustycznej. W obu tych przypadkach, materiał ten sprawdza się jednak dobrze i prezentuje wysoką jakość. Produkty te również są odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, jak chociażby woda, promieniowanie UV czy nagły wzrost temperatur.
Uszczelki filcowe – włóknina
O ile pianka wykonana z tworzyw sztucznych może się kojarzyć z materiałem uszczelniającym, o tyle filc już niekoniecznie. Nic bardziej mylnego. Każdy producent uszczelek powie, że włóknina filcowa jest jednym z lepszych uszczelnień pod konkretne zastosowania. Dodatkowo, filc oprócz funkcji izolacyjnych ma za zadanie także chronienie wielu typów powierzchni.
Producenci takich nietypowych uszczelnień są w stanie dopasować ich wymiar i grubość względem zapotrzebowania klienta. Produkty te doskonale spisują się w ramach izolacji cieplnej, wygłuszeniowej oraz jako złącza konstrukcyjne.
Uszczelki korkowe i butylowe
Dwa ostatnie typy uszczelnień na nawojach to korkowe i butylowe. W przypadku pierwszej grupy, doskonałą zaletą jest odporność na działanie smarów, olejów i innych substancji chemicznych. Z tego względu taką odmianę możemy znaleźć wszędzie tam, gdzie jest brudno. Uszczelnienia te także mają doskonałe funkcje wygłuszające i izolujące ciepło.
Ostatnią grupą są trudno dostępne uszczelki butylowe. Przez wielu są one uznawane za najlepsze tworzywa uszczelniające. Doskonale radzą sobie z uszczelnianiem studni, elementów samochodowych, autobusów czy nawet łodzi.