Florysta, czyli pasjonujący zawód z przyszłością. Co warto o nim wiedzieć?
Biznes

Florysta, czyli pasjonujący zawód z przyszłością. Co warto o nim wiedzieć?

Floryści to profesjonaliści zajmujący się przygotowywaniem kompozycji kwiatowych. Zawód ten z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a wykonujące go osoby są coraz bardziej doceniane na rynku pracy. Doświadczony florysta może nie tylko otworzyć własną kwiaciarnię, ale także oferować swoje usługi na różne okazje na zlecenie klientów. A tych zdecydowanie nie brakuje, gdyż kwiaty były, są i będą jednymi z najchętniej wręczanych w Polsce upominków.

Kim jest i czym zajmuje się profesjonalny florysta?

Florysta to osoba niezwykle wrażliwa na piękno, mająca duże poczucie estetyki oraz kochająca kwiaty i posiadająca zdolności manualne. Praktyczną wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania tego zawodu można zdobyć kończąc szkołę policealną na kierunku florystyka, aczkolwiek nie brakuje także dobrych florystów, którzy nie posiadają specjalistycznego wykształcenia. Ważniejsze od samej teorii są bowiem indywidualne zdolności, poczucie estetyki oraz zamiłowanie do kwiatów i natury. Istotna jest także cierpliwość, delikatność oraz znajomość kwiatów i ich wymagań.

Floryści mogą liczyć na zatrudnienie w wielu miejscach. Najczęściej osoby wykształcone w tym kierunku spotkamy w dobrych kwiaciarniach, które oprócz sprzedaży kwiatów specjalizują się także w przygotowywaniu na indywidualne zamówienie okolicznościowych kompozycji. Składają się one nie tylko z samych ciętych kwiatów, ale także rozmaitych dodatków, których szeroki wybór oferuje hurtownia dodatków florystycznych. Poczucie estetyki, znajomość najnowszych trendów florystycznych oraz charakteru okazji pozwalają floryście na stworzenie od podstaw unikalnej kompozycji kwiatowej, która będzie cieszyła oczy każdego odbiorcy.

Florysta, czyli pasjonujący zawód z przyszłością. Co warto o nim wiedzieć?

Praca dla florysty, czyli gdzie jeszcze zatrudniani są specjaliści od kompozycji kwiatowych?

Oprócz kwiaciarni doświadczeni floryści coraz częściej decydują się także na otwarcie własnej działalności gospodarczej i przygotowywanie kompozycji kwiatowych na indywidualne zamówienie. Taka działalność może być realizowana zarówno w formie stacjonarnej i najczęściej łączona jest z kwiaciarnią lub stoiskiem kwiatowym np. w galerii handlowej, jak i za pośrednictwem Internetu. Zawłaszcza ta druga opcja daje florystom duże pole do popisu, gdyż nie tylko pozwala sprzedawać swoje wyroby szerokiemu gronu odbiorców, ale także skutecznie reklamować swoje usługi m. in. na portalach społecznościowych, forach i w innych miejscach.

Floryści często znajdują także zatrudnienie w szkołach i firmach organizujących kursy florystyczne dla osób prywatnych, które pragną samodzielnie nauczyć się wykonywania kompozycji kwiatowych i przyjemnie spędzić przy tym czas. Wielu florystów doskonale sprawdza się także w pracy w firmach zajmujących się aranżacją ogrodów, a także przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowywaniem dekoracji na imprezy okolicznościowe takie, jak śluby i wesela, chrzciny czy wydarzenia publiczne.

Aby rozpocząć swoją przygodę z profesjonalną florystyką, wystarczy ukończyć kurs lub uzyskać tytuł zawodowy florysty. Niezbędne będzie także znalezienie sprawdzonego źródła, w którym będziemy zaopatrywali się w kwiaty oraz miejsca, w którym zamówimy pozostałe dodatki i akcesoria. W tym drugim zadaniu pomoże profesjonalna hurtownia dodatków florystycznych, w której asortymencie każdy florysta znajdzie wszystkie akcesoria niezbędne do wykonywania swojej codziennej pracy.

Zobacz więcej podobnych postów