Czym kierować się w prowadzeniu biznesu?
Biznes

Czym kierować się w prowadzeniu biznesu?

Krąży wiele teorii mówiących o tym, że w biznesie nie ma miejsca na sentymenty. Jest w tym ziarno prawdy, jednak z całą pewnością powinny w nim panować pewne zasady. Warto skupić się nie tylko na odnoszeniu materialnych korzyści, ale również postarać się o prowadzenie działań zgodnych z własnym sumieniem. Co prawda trudno jest określić jednym zdaniem, czym są wartości bez posłużenia się konkretnymi przykładami. W skrócie można jednak określić, że z psychologicznego punktu widzenia, wartości to postępowanie, które daje zdrową satysfakcję z podejmowanych działań. To postępowanie z zachowaniem wszelkich moralnych aspektów.

Czym kierować się w prowadzeniu biznesu?

Wartości w zarządzaniu firmą

Działanie w biznesie z podstawowymi zasadami deklaruje większość przedsiębiorców. Oczywiście w praktyce wygląda to całkowicie różnie. Po pierwsze ustanowione wartości w firmie zakładają skupianie się również na wartościach niematerialnych. Błędne jest przekonanie, że maksymalizacja zysku jest najważniejsza. Warto wspomnieć, że takie nastawienie najczęściej kończy się fiaskiem, gdyż bez zgranego i profesjonalnego zespołu nic się nie zdziała. To kadra pracownicza jest czynnikiem, który w ogromnej mierze pracuje na sukces całego przedsiębiorstwa.

Budowanie lojalności w biznesie

Zgodnie z jednym ze znanych przysłów, warto wyciągać rękę do osób potrzebujących. Los jest na tyle przewrotny, że nigdy nie wiemy, kiedy sami będziemy potrzebowali pomocy. Lojalnością zbudujemy bardzo dużo, nie tylko wewnątrz organizacji, ale i poza nią. Należy trzymać się także zasad zdrowej konkurencji, o którą obecnie nie zawsze jest łatwo. Pracodawca powinien ponadto dobrze motywować swoich pracowników. Oczywiście nie chodzi tutaj o zastraszanie utratą części wynagrodzenia, czy przedłużenia umowy. Na pracowników działa szczera i spokojna rozmowa. Pracownik, którego traktuje się jak maszynkę do zarabiania pieniędzy, a nie partnera biznesowego, nie jest w żaden sposób efektywny. Wręcz przeciwnie – traci zapał do wykonywania swoich obowiązków. Z czasem opuszcza szeregi firmy i rozpoczyna poszukiwania nowej drogi zawodowej.

Zobacz więcej podobnych postów