Telefonia VoIP jest nowoczesną technologią przetwarzania głosu, aby bez przeszkód można było wysłać go przy pomocy internetowego łącza. Śmiało można zatem powiedzieć, że telefonia VoIP służy do przeprowadzania czegoś na wzór telefonicznych rozmów. Korzystanie z tego rodzaju rozwiązania jest niezwykle proste, wystarczy jedynie wyposażyć się w:
- komputer lub mobilne urządzenie, takie jak laptop, tablet czy bardzo nowoczesny telefon komórkowy,
- telefon analogowy albo telefon VoIP (opcjonalnie).
Warto mieć na uwadze, że aby prowadzić rozmowy z wykorzystaniem VoIP nie jest potrzebny specjalny aparat. Tradycyjny telefon podłączony w odpowiedni sposób do adaptera w zupełności powinien wystarczyć (adapterem w tym przypadku jest bramka VoIP).
Jak wszystkie inne rozwiązania, tak i telefonia internetowa VoIP ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jeśli chodzi o zalety, to w przypadku telefonii VoIP największą jest bardzo niska cena. Dlatego też po ten rodzaj telefonii, by obniżyć koszta, niezwykle chętnie sięgają zarówno małe, jak i większe biura. Poza niskimi kosztami, zaletami korzystania z tego rodzaju telefonii jest również:
- mobilność. W przypadku telefonii VoIP żaden numer nie jest przypisany do konkretnego miejsca, ale do firmy. To w praktyce oznacza, że numer telefonu, nawet w przypadku krajowej czy zagranicznej przeprowadzki zostaje przez daną firmę zachowany (o ile oczywiście firma z posiadania numeru nie zrezygnuje);
- dowolność wyboru numeru telefonu. Telefonia internetowa swoim użytkownikom ma do zaoferowania nie tylko lokalne, ale również i zagraniczne numery telefonów;
- posiadanie własnej telefonicznej centrali, którą użytkownicy nabywają w momencie zainstalowania telefonii internetowej. Jest to wirtualna centrala przypisana do konkretnej firmy, która pozwala na szybkie i bardzo skuteczne zarządzanie wszystkimi przechodzącymi przez centralę połączeniami.
W zasadzie jeśli chodzi o telefonię VoIP to ma ona jedną, dość zasadniczą wadę. Chodzi tu przede wszystkim o internet. Zarówno jakość przeprowadzanych rozmów, jak i ich niezawodność i nierozerwalność związana jest z jakością wykorzystywanego przez firmę łącza internetowego. Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach postęp informatyzacji jest coraz większy, to jednak w dalszym ciągu w wielu sytuacjach jakość połączeń internetowych pozostawia wiele do życzenia. Chociaż dostawcy internetu coraz bardziej zwiększają zasięg swoich usług, to jednak zdarzają się przerwy na łączach często niezależne od pracy dostawcy.