Jak wybrać system nagłośnieniowy?
Info

Jak wybrać system nagłośnieniowy?

Prymat i znaczenie dźwięku w życiu codziennym są oczywiste dla każdego, ale czasami możemy nie zdawać sobie sprawy, gdy jesteśmy na imprezie. Dźwięk, zarówno efemeryczny, jak i niewidzialny, nie emituje z eterycznych źródeł. Sprzęt jest często niewygodny, a obsługa techniczna dokłada wszelkich starań, by jej działania nie rzucały się w oczy. To prowadzi do błędnego przekonania, że sprzęt nagłośnieniowy nie odgrywa ważnej roli.

Wybór odpowiedniej muzyki na event

Prawie każdy, ma ulubioną piosenkę o miłości odzwierciedlającą związek, album kojarzy się z latem, czy muzykę pomagającą w trudnych chwilach. Właściwy wybór muzyki na imprezie wprawia w nastrój, budzi emocje. Może budzić skojarzenia między produktem lub usługą a wartością kulturową. 

Jak wybrać system nagłośnieniowy?

Systemy nagłośnieniowe w pigułce

Krótko mówiąc, system nagłośnieniowy jest elektronicznym systemem wzmacniającym, który służy do przekazywania dźwięku od wykonawcy (wykonawców) do publiczności. Składa się z kilku komponentów i chociaż jeden system może się znacznie różnić od drugiego, każdy pełni te same podstawowe funkcje:

  • Przetwarzanie dźwięku akustycznego na sygnały elektroniczne, najczęściej za pomocą mikrofonów lub wejść liniowych,
  • Przetwarzanie i miksowanie tych sygnałów, z wykorzystaniem urządzeń miksujących i modułów do efektów dźwiękowych. 
  • Wzmacnianie sygnałów za pomocą wzmacniaczy mocy.
  • Dostarczanie dźwięku przez głośniki.
  • Monitorowanie wydajności za pomocą głośników lub monitorów dousznych.

Kompletne systemy nagłośnieniowego

Jeśli nie chcesz zagłębiać się w sprawy systemów nagłośnieniowych, możesz wybrać jeden z kompletnych systemów. Zawiera wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę jako operator dźwięku, takie systemy pomogą Ci uniknąć wielu problemów. Nie musisz się martwić, że wybierzesz nieodpowiednie elementy. Kupując sprzęt w pakiecie, możesz też sporo zaoszczędzić.

Zintegrowane modułowe systemy nagłośnieniowe

W przypadku występów solowych, duetów i innych mniejszych grup, które grają w miejscach pozbawionych wbudowanych systemów nagłośniowych, warto zwrócić uwagę na modułowy system wież. Zwykle zawierają zestaw głośników, mikser i wzmacniacz mocy w jednej kolumnowej strukturze. Taki system jest łatwy w złożeniu, dzięki temu można go bez problemu przetransportować.

Jak wybrać system nagłośnieniowy?

Przenośność a kontrola

Tradycyjne systemy nagłośnieniowe składają się z oddzielnych elementów wyposażenia dla każdej funkcji: samodzielnej płyty miksującej, zewnętrznych procesów sygnałowych, dedykowanych wzmacniaczy mocy oraz wielu oddzielnych obudów głośników i monitorów. Takie systemy wymagają znacznej przestrzeni do transportu, przechowywania i ustawiania na scenie.

Jeśli musisz często przenosić swój system nagłośnieniowy do małych lokali, wybierz przenośny, kompaktowy system. Prawdopodobnie spełni wszystkie Twoje potrzeby. Superkompaktowe systemy mają również swoje ograniczenia. Nie oferują bowiem tak dużej kontroli, możliwości dostosowania ani czystego dźwięku jak tradycyjne rozwiązania. Zasadniczo nie są w stanie zaoferować większej wydajności wymaganej w większych salach.

Materiał przygotowany przy współpracy z Konferental - nagłośnienie imprez.

Zobacz więcej podobnych postów