Marketing i sprzedaż telefoniczna
Marketing

Marketing i sprzedaż telefoniczna

Telemarketing to nietypowe narzędzie promocji i handlu. Sposób ten nie przyczynia się do dynamicznego zwiększenia wyników sprzedażowych. Bywają produkty czy też usługi, które nie mogą być włączone do telemarketingu. Produkty, które mają niskie zainteresowanie wśród innych rodzajów sprzedażowych także i w marketingu przez telefon nie będą cieszyły się popularnością.

Wszystko uwarunkowane od jakości produktu

Jakość produktu ma ogromne znaczenie, gdy jest ona wysoka wówczas produkt świetnie zostanie odbierany także i w kanałach zdalnych, takich jak marketing przez telefon. Wykorzystanie telesprzedaży może spowodować zmniejszenie kosztów pozyskiwania nowej grupy konsumentów. Oczywiście nie jest to takie proste. Wszystko wymaga czasu, zebrania wykwalifikowanego zespołu, odpowiedniego ich wyszkolenia, licznych analiz i sumiennej pracy. Po pierwszych trudnościach nadchodzi czas na szczegółowe określenie dotyczące sposobów sprzedażowych i wykorzystywanych strategii.

Marketing i sprzedaż telefoniczna

Warunki efektywnego telemarketingu

Oferowany produkt w marketingu przez telefon musi posiadać widoczne korzyści dla konsumentów. Oferta powinna być prosta i krótka, tak by nie zanudzać swego odbiorcy. Rozmowa telefoniczna nie powinna dotyczyć wszystkich produktów sprzedażowych, na początku warto wybadać jakie są potrzeby klienta, a następnie dobrać odpowiednie do tych potrzeb produkty.

Każda rozmowa powinna rozpocząć się od określenia wyraźnego celu rozmowy. Telemarketer powinien posiadać umiejętności prowadzenia prawidłowej rozmowy, powinien cechować się wiedzą i prezentować się jako ekspert w poruszanej dziedzinie. Co ważne, produkt oferowany przez telefon powinien nieść za sobą wyjątkowe korzyści, które można pozyskać jedynie tylko z tego kanału sprzedażowego.

Ogromne znaczenie ma relacja klienta z daną marką, ważne by klient posiadał już z nią jakieś wcześniejsze doświadczenia. Po rozmowie należy wspierać klienta w słuszności swojej decyzji za pośrednictwem SMS-owych ustaleń czy też mailowych.

Warto dokonywać analiz prowadzonych rozmów i w ich dokonywaniu korzystać ze wskaźników wykorzystywanych w call center. Proces sprzedażowy powinien być stale ulepszany, poprzez wprowadzanie coraz to nowych technik i scenariuszy rozmowy.

 

Zobacz więcej podobnych postów