Kiedy i jak wdrażać karty podarunkowe
Marketing

Kiedy i jak wdrażać karty podarunkowe

Działania marketingowe są bardzo różnorodne. Każda firma wybiera takie, które powinny przynieść jej najlepsze rezultaty. Dopasowanie działań do potrzeb przedsiębiorstwa to kwestia kluczowa. Nawet najskuteczniejsze metody w niektórych przypadkach mogą nie przynieść pozytywnych wyników, ze względu na niedostosowanie do specyfiki danej firmy i jej klientów. Do popularnych narzędzi marketingowych należą karty podarunkowe. Kiedy są skuteczne i jak je wdrażać? Wyjaśniamy!

Czym są karty podarunkowe?

Na początku warto wyjaśnić, czym tak właściwie są karty podarunkowe. Otóż mogą one występować w różnych formach. Jednak najczęściej są to karty przedpłacone, do wykorzystania w danym sklepie lub zakładzie usługowym. Może być też tak, że karty dotyczą jedynie określonych usług. Wartość kart może być bardzo różnorodna. Czasami karty przyjmują formę fizyczną, innym razem są udostępniane w aplikacji mobilnej. Bardzo często stanowią główny lub jeden z elementów programu lojalnościowego.

Skuteczne karty podarunkowe

Nie ma wątpliwości, że karty podarunkowe to bardzo skuteczne narzędzia marketingowe. Wskazuje na to powszechność ich stosowania, ale również twarde dane statystyczne. Jednak jak już wcześniej wspomniano, nawet najlepsze narzędzia marketingowe bywają nieskuteczne. Wszystko zależy od tego, czy zostały zastosowane w odpowiedniej sytuacji. Kiedy karty podarunkowe dają pozytywne rezultaty?

 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że karta musi być wartościowa, dając klientowi realną korzyść. Nie chodzi o to, żeby dać klientowi cokolwiek, ale dać mu coś, co doceni. Dlatego też kwoty dostępne na karcie czy też usługi, z których można dzięki nim skorzystać, powinny być wartościowe. Ponadto niezbędne jest trafne wybranie odbiorców kart podarunkowych. Jest to specyficzne narzędzie marketingowe, które wyróżnia wszechstronność. Bywa bowiem skuteczne zarówno w przypadku stałych, jak i potencjalnych klientów. Jednak trzeba zdecydować, co jest lepsze w danym momencie: wręczenie kart stałym klientom, aby zachęcić ich do kolejnych zakupów czy może przyciągnięcie nowych klientów? Zależy to od aktualnej strategii operacyjnej i marketingowej firmy, a także od jej oferty i wielu innych czynników. Dlatego takie decyzje powinni podejmować fachowcy, na podstawie dogłębnej analizy.

Jak wdrażać karty podarunkowe?

Jeśli chodzi o wdrożenie karty podarunkowej, jak już wspomniano może ona być częścią programu lojalnościowego. Warto obrać konkretną strategię wręczania kart podarunkowych. Można na przykład dawać je wszystkim klientom, którzy dokonają zakupów na określoną kwotę. Inną opcja jest organizowanie cyklicznych akcji wręczania kart podarunkowych. Bardzo skuteczne bywają również konkursy, w których karty podarunkowe stanowią wartościowe nagrody. Ciekawym rozwiązaniem jest też podarowanie karty za zwrócony towar. Dzięki temu pieniądze zostają w firmie, która nie jest stratna mimo zwrotu towaru. 

 

Jeśli chodzi o aspekt techniczny, kartę podarunkową warto wdrożyć z odpowiednim programem, który umożliwi łatwe zarządzanie kartami lub całym programem lojalnościowych. Sprzedaż takiej platformusy, wraz z jej wdrożeniem i obsługą oferuje Sparta Loyalty. Firma pomaga również w zakresie konsultingu dotyczącego programów lojalnościowych oraz analizy skuteczności tego typu działań marketingowych.

 

Kiedy i jak wdrażać karty podarunkowe

Zobacz więcej podobnych postów