W dobie koronawirusa tego typu usługi stały się bardzo popularne i coraz częściej różne instytucje i firmy korzystają z tego typu rozwiązania, by dbać o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników tych miejsc, jak i klientów korzystających z ich usług. Wiele działalności na rynku preferowało już wcześniej tego typu usługi takie jak prawnik przez telefon, psycholog czy wróżbita.
Usługi przez telefon występujące przed epidemią – np. prawnik przez telefon
Z usług prawniczych można było skorzystać także i przed ogłoszeniem pandemii. Usługa jaką jest prawnik przez telefon jest dobrze znana. Tego typu usługa kierowana jest osób, które nie są w stanie osobiście pojawić się w Kancelarii na rozmowie, czasem też chcą zachować anonimowość. Bardzo często takie usługi są płatne, po wpłaceniu pieniędzy na konto trzeba się zwykle zapisać na konsultację telefoniczną. Cena takiej konsultacji to kwota około 100 złotych, ale jest to uwarunkowane indywidualnie.
Usługa przez telefon często wiąże się z zawodem psychologa, działającego w sytuacjach kryzysowych, gdzie infolinia telefoniczna pozwala osobie kontaktującej się zachować anonimowość. Takie infolinie działają dla osób chcących popełnić samobójstwo, będących ofiarami przemocy domowej czy innych poważnych trudności. Często takie infolinie tworzone są dla osób samotnych, np. dla starszych, którym na co dzień brakuje kontaktów społecznych. Korzystanie z usług infolinii pomocowych jest zwykle bezpłatne, więc może skorzystać z nich praktycznie każdy.
Telefoniczne usługi często kojarzą się z ofertą kierowaną przez wróżbitów. Osoby, które chcą skontaktować się z tego typu medium ponoszą koszty rozmowy, a dzięki temu mogą skorzystać z usług, oferujących przez osoby zajmujące się numerologią, astrologią i tego typu rzeczami.
Usługi przez telefon wykonywane w związku z epidemią koronawirusa
Po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego, a później epidemii w Polsce wiele instytucji i firm zdecydowało się na prowadzenie swych usług w formie zdalnej, w tym także przez telefon. Wszystko po to, by zminimalizować kontakty międzyludzkie, stanowiące zagrożenie zakażeniem panującym na całym świecie wirusem.
Wszystkie poradnie medycyny rodzinnej, zdrowotnej i wszelkie instytucje działające w oparciu o Narodowy Fundusz Zdrowia wybrały tego typu rozwiązanie, proponując swoim pacjentom rozwiązanie w formie e-telefon, gdzie wizyta odbywa się za pośrednictwem telefonu, a wszelkie recepty i zwolnienia dokonywane są w sposób elektroniczny.
Podobne usługi zostały wprowadzone w Urzędach Gmin, Miast i różnych innych urzędach. W tych miejscach wszystkie konieczne sprawy do rozwiązania można załatwić przez telefon lub Internet, w takich miejscach niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego.
Podobnie jest z Policją. Udostępniła specjalne strony, aplikację „Moja Komenda” i numery telefonów, pod które można się zgłosić w sytuacji nagłej potrzeby, wszystko po to, by pozostać w domach i zminimalizować wyjścia z domów jedynie do niezbędnych, takich jak wyjście do pracy czy sklepu.