Simlock - co warto o nim wiedzieć?
Telefonia

Simlock - co warto o nim wiedzieć?

Dawniej kupując telefon komórkowy u danego operatora musieliśmy liczyć się z tym, że będzie posiadał on tak zwaną blokadę simlock. Tym właśnie sposobem dany operator chciał zabezpieczyć się przed użyciem zakupionego u niego telefonu z kartami SIM od innych operatorów, czyli po prostu przed przenoszeniem numeru do innej sieci. W rzeczywistości wyglądało to jednak trochę inaczej, ponieważ simlock nie był rodzajem blokady, którą trudno byłoby złamać.

Co warto wiedzieć na temat simlocka i numerów kodów?

Sytuacja dotycząca blokady simlock diametralnie zmieniła się w 2009 roku, to właśnie wtedy operator sieci Era po raz pierwszy zaczął sprzedawać telefony nieposiadające simlocków. Po pewnym czasie droga tą poszły również takie sieci jak Plus i Play. Tylko sieć Orange przez bardzo długi okres czasu nie przyjęła tego rozwiązania. Jeżeli chodzi o kwestie związane z simlockiem warto również podkreślić, że w telefonach komórkowych funkcjonują kody sieci i kody kraju. Kod sieci to MNC, natomiast kod kraju to MCC. MCC dla Polski to 260, jeżeli zaś chodzi o kody MNC to każdy z rodzimych operatorów ma swój własny, unikalny numer. Należy także dodać, że unikalny numer posiadamy również na swojej karcie SIM. Jest to tak zwany numer IMSI. Warto przy tym podkreślić, że w skład każdego numeru IMSI wchodzi kod numeru danego kraju.

Simlock - co warto o nim wiedzieć?

W jaki sposób można zdjąć blokadę simlock?

W szybki i prosty sposób, a co najważniejsze bez utarty gwarancji blokadę simlock można zdjąć u operatora sieci. Niegdyś taka sytuacja miała miejsce dość często, ponieważ wiele osób chciało przenieść numer do innego operatora lub korzystać na danym modelu telefonu jednocześnie z dwóch różnych kart z innych sieci. W niektórych sytuacjach usunięcie simlocka możliwe jest także poprzez zastosowanie specjalnych programów. W tym celu potrzebny jest właśnie nasz indywidualny numer karty SIM, czyli numer IMSI. Warto pamiętać o tym, że przy zdejmowaniu simlocka za pomocą specjalnego kody NCK należy wykazać się ostrożnością, ponieważ musi być on wprowadzony w sposób prawidłowy.

Zobacz więcej podobnych postów