Telefonia na przestrzeni lat
Telefonia

Telefonia na przestrzeni lat

Telefon pełni dużą funkcję w naszym, życiu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie porozumiewać się z osobami na niewyobrażalne odległości. Za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella, ponieważ to właśnie on opatentował swój wynalazek jako pierwszy. Jednakże Antonio Meucci jako jeden z pierwszych skonstruował pierwszy prototyp telefonu. Został on stworzony przez Antonio, ponieważ dzięki niemu mógł być w ciągłym kontakcie ze swoją chorą żoną, kiedy pracował w warsztacie. Niestety nie było go stać na opłacenie patentu. Zaraz po nim na podobny pomysł wpadł Niemiec Philipp Reis. Głównym konkurentem Aleksandra Bella, był Elisha Gray, który również chciał w tym samym czasie opatentować swój wynalazek. Rok 1876 był przełomowy dla obydwu wynalazców, ponieważ zakończyli oni swoje dzieła i udali się do urzędu patentowego.

Dzieliła ich różnica kilku godzin. Bell okazał się szybszy. Eliash Gray postanowił pozwać Alexandra Bella, co poskutkowało wielomiesięcznym procesem, z którego zwycięsko wyszedł Bell. Na początku, by połączyć danego abonenta z osobą, z którą chciał nawiązać kontakt, zatrudniano operatorów. Oni natomiast własnoręcznie przełączali daną osobę na specjalną linię, która była specjalnie przypisana do danego telefonu. W 1889 roku amerykański wynalazca Almon Brown Strowger wynalazł automatyczną centralę telefoniczną, która początkowo łączyła telefony, z których numer wybierano za pomocą trzech przycisków. Były oznaczone kolejno liczbą jedności, dziesiątki i setki. Pierwszy telefon z tarczą został ujawniony światu kilka lat później, bo już w 1896 roku.

Natomiast dobrze nam znany telefon z klawiaturą powstał w 1963 roku. Kolejnym przełomowym momentem, jeśli chodzi o wynalezienie telefonu, jest powstanie jakże dobrze nam znanych telefonów komórkowych, do których wynalezienia przyczyniły się układy scalone. Które aktualnie znajdują się w prawie każdym urządzeniu, jakie mamy w naszym domu. Dzisiaj mamy już masę rodzajów telefonów od stacjonarnych, stacjonarnych bezprzewodowych, komórkowych i satelitarnych, po telefony internetowe oraz smartfony. Wartą uwagi jest telefonia VoIP, której aparaty telefoniczne nie są podłączone do sieci telefonicznej, lecz do sieci komputerowej.

Telefonia na przestrzeni lat

Tego typu telefony pozwalają użytkownikom na prowadzenie o wiele tańszych rozmów, a czasami nawet bezpłatnych w ramach jednego operatora. Aparat telefoniczny wygląda w taki sam sposób. Wyjątkiem jest jedynie wejście z tyłu telefonu na kabel. Nie on już analogowego wyjścia linii telefonicznej lub ISDN, lecz wyjścia do internetu z gniazdem RJ-45 w standardzie Ethernet. Warto jest także wspomnieć o funkcji callback, która jest stosowana przez większość dużych firm. Polega ona na tym, że gdy dana osoba zadzwoni na linie danej firmy, a żaden z konsultantów nie będzie w stanie odebrać, wtedy po zakończeniu nieudanej rozmowy, program sam wyszukuje klienta i łączy go z dostępnym konsultantem.

Co pozwala na natychmiastowy odezw od obu stron. Jak sami państwo widzą, na przestrzeni lat telefonia wciąż ewoluuje, nigdy nie wiadomo jakie innowacyjne pomysły ujrzą światło dzienne za parę lat.

Zobacz więcej podobnych postów